TURISTIKA

Chočské vrchy patria do sústavy Západných Karpát a rozkladajú sa na území Liptova a Oravy. Pohorie ohraničuje na severe Oravská vrchovina a Podtatranská brázda, na východe Západné Tatry, na juhu Liptovská kotlina a na západe Šípska Fatra, podcelok Veľkej Fatry. Turisticky najzaujímavejšie sú Veľký Choč, Kvačianska dolina (veľmi typický skalný reliéf) a Prosiecka dolina (hlboká rokľovitá krasová dolina). Výstup na Veľký Choč je pravdepodobne najnenáročnejší z dediny Valašská Dubová po modrej turistickej značke. Navyše, s Valašskou Dubovou je spojená skutočná rarita. Práve v tejto dedine sa nachádza Jánošíková krčma z 19. storočia. Postavili ju na mieste staršej krčmy, v ktorej vraj v roku 1713 zlapali Jura Jánošíka… Prosiecka a Kvačianska dolina severne od vodnej nádrže Liptovská Mara patria k najkrajším slovenským dolinám. Obec Prosiek je východiskom do Prosieckej doliny dlhej 4 km, ktorou vedie náučný chodník, oboznamujúci návštevníkov s atraktivitami tohto hlbokého strmého kaňonu s bizarnými bralami, vodopádmi, jaskyňami. Neďaleko sa nachádza Kvačianska dolina, predstavuje kaňon hlboko vrezaný do vápencových skál a spolu s Prosieckou dolinou tvoria jeden turistický okruh, ktorý je možné absolvovať za jeden deň. V Kvačianskej doline si možno pozrieť pozoruhodné technické pamiatky – dva drevené vodné mlyny.

Jedno z najväčších a najobľúbenejších stredísk zimných športov sa nachádza 33km od Bešeňovej (15km od Liptovského Mikuláša) v hornej časti Demänovskej doliny – Jasná a Chopok. Jasná Nízke Tatry je najväčšie stredisko na Slovensku s najlepšími prírodnými predpokladmi na lyžovanie a snowboarding. Okrem perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností tu nájdete aj SNOWPARK dizajnovaný pre začiatočníkov aj skúsených jazdcov a vyznávačov freestyle. V stredisku sú vhodné podmienky aj pre skialpinistov, freeride a bežecké lyžovanie. Veľa zábavy môžete zažiť aj pri Skifoxe, Snowscoote, Snowbike, kitewingu, paraglidingu, v lanovom parku, pri paintballe, či nočnej sánkovačke. Profesionálne služby na úrovni poskytuje stredisková lyžiarska a snowboardová škola, detská škôlka, požičovne, servis, úschovne a športové obchody. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Kvalitný zasnežovací systém garantuje sneh až 5 mesiacov v roku. V lete je v stredisku najväčším lákadlom nádherná príroda Nízkych Tatier. V poslednom čase je stredisko vyhľadávané nielen kvôli turistike a lanovkám, ale aj vďaka svojmu, na Slovensku i v okolitých krajinách jedinečnému, BikeParku. Aj v lete je v prevádzke množstvo aktivít – trampolíny, lukostreľba, paintball, paragliding, lanový park… a služby – požičovne bicyklov, kolobežiek, športové obchody, sprievodcovia a inštruktori k turistike, nordic walkingu, skalolezeniu…

Približne 12 km od Bešeňovej (pri Ružomberku) sa nachádza ďalšie obľúbené lyžiarske stredisko – Malinné Brdo alebo po liptovsky Malinô Brdo. Toto moderné lyžiarske stredisko ležiace nad mestom Ružomberok ponúka návštevníkom bohaté športové vyžitie najmä počas zimnej sezóny. Areál Skiparku pozostáva z troch lokalít, ktoré sú vzájomne prepojené zjazdovkami a horskými dopravnými zariadeniami. Kabínková lanovka spája Hrabovo s hlavnou časťou lyžiarskeho strediska, ktoré sa volá Malino Brdo. V Hrabove sa nachádzajú ubytovacie, stravovacie služby a je prístupné z hlavného ťahu Žilina-Košice. Malino Brdo sa nachádza v nadmorskej výške 930-1209 metrov nad morom, má 7 lyžiarskych vlekov. Najdlhší má dĺžku 1200 metrov, najdlhšia zjazdová trať má dĺžku 3600 metrov a vedie z vrcholu Malina Brda do Hrabova. V letnej sezóne je Skipark zameraný na agroturistiku.